Nowoczesne kotły na biomasę – jak działa i co daje?

Pexels Jutta Albers 998090

Rozwój technologiczny sprawił, że ogrzewanie naszych domów, biur czy innych obiektów może odbywać się na coraz bardziej innowacyjnych zasadach. Jednym z najefektywniejszych rozwiązań są kotły na biomasę. Dowiedz się, jak działają i na co oferują użytkownikom skuteczne wsparcie.

Jaka jest biomas?

Biomasą są substancje organiczne pochodzące ze źródeł odnawialnych takich jak: biomasa drzewna, kukurydza i resztki produkcyjne. Fluida paliwowego powstajacego z tego rodzaju surowców, wykorzystywanego w kotłach, można uzyskać dwoma metodami: mechaniczną za pomocą której wołe twardnieje, oraz metodą chemiczną z zastosowaniem żelaznych pigmentów niszczących właściwości biologiczne surowca.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat: Jakie piece są odpowiednie do spalania ekogroszku?

Rodzaje kotłów na biomasę

Kotły obsługujące biomasę podzielone na kilka rodzajów. Przydatne są w szczególności lekkie kotły grawitacyjne, którymi są konstruowane kotły:

  • kotły ślimakowe
  • kotły zasypowe
  • kotły z podajnikiem na ślimaki

.

Kotły ślimakowe produkują parę wodną w wyniku spalania biomas. Ich przewagą nad innymi modelami jest występująca podczas spalania bardzo niska temperatura. W ten sam sposób odbywa się spalanie paliwa biomasowego w kotłach zasypowych. Natomiast kotły z podajnikiem są w stanie uwalniać energię poprzez suszenie biomasy w pionowym słupie spalania.

Jak działają kotły biomasowe?

Kotły biomasowe działają zgodnie z zasadami działania zwykłego kotła. Zdolnie produkują ciepło przy wykorzystaniu wkładek wodnych. Wykorzystywane w tym celu płaszczyzny wymiany ciepła składają się ze środka aluminiowego, pokrytego siatką z drenującymi otworami. Fluid paliwowy zapewnia optymalną produktywność spalania biomasy oraz zapobiega poświatom, jednocześnie zapobiegac wykorzystywaniu niklu w procesie produkcji.

Jednorazowe korzyści z zastosowania kotłów na biomasę


Kotły wykorzystujące biomasę oferują wiele korzyści, w tym:

  • ograniczenie emisji CO2 poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i gazu
  • możliwość stosowania techniki ogrzewania mieszkań bez emisji szkodliwych substancji do środowiska
  • niszczy drobiny usuwając nieprzyjemne zapachy i zwiększając jakość powietrza
  • przystosowany do urządzeń zdalnych zapewniający szytego i bezawaryjnego działania
  • umożliwia szybkie i niedrogie uzyskanie energii cieplnej w dużych budynkach w każdym sezonie

Podsumowanie


Kotle biomasowe stanowią przykład nowoczesnych technologii, które dają wartościowe i długookresowe rezultaty. Są alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania gazem lub innymi paliwami węglowymi, ponieważ minimalizują niską emisję CO2 poprzez wykorzystanie biomasy. Mimo różnych rodzajów opalanych biomasy oraz konfiguracji, kotły biomasowe są zarówno wydajne i łatwe w użyciu jak i ekonomiczne w eksploatacji.